WALNE ZEBRANIE UKST "DIABLAK" - 28.05.2021r. zobacz szczegóły
Wycieczka RODZINNA w Beskid lšski - 30.05.2021r.!!!
ORGANIZATOR KST DIABLAK!!!
Wycieczka w Tatry Zachodnie - 22.05.2021r.!!!
ORGANIZATOR KST DIABLAK!!!
Informacja o wszystkich najbliższych wyjazdach znajduje się na stronie KST DIABLAK!!!
Historia UKST "DIABLAK" sięga roku szkolnego 2003 na 2004 i związana jest z działalnością pedagogiczna opiekunów. W roku szkolnym 2003 na 2004 w Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie a konkretnie w Szkole Podstawowej nr 3 sformowana została pierwsza grupa uczniów, zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjalnej, która zaczyna jeździć w góry. W tym czasie odbyło się kilka wyjazdów m.in n Magurkę niestety brak jest z tego okresu pełnej dokumentacji wycieczek.
W latach szkolnych 2004/2005, 2005/2006 ze względu na zmianę charakteru pracy a właściwie miejsca pracy. W tym czasie były organizowane wyjazdy o charakterze naukowym dla młodzieży Zespołu Szkół Samochodowych im. Gen. Józefa Bema i I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, np. do elektrowni szczytowo - pompowej w Niedzicy, zamku w Niedzicy i Czorsztynie, czy do fabryki Opla w Gliwicach.
Pierwsza wycieczka nowo formułującego się koła odbyła się 20 maja 2007r. i jej trasa wiodła od Rycerki Górnej przez Wielką Raczę, Przegibek, Wielką Rycerzową do Rycerki Górnej. W tej wycieczce brała już udział młodzież ZSS i I LO a przewodnikiem był Pan Czesław Szindler. Do końca roku szkolnego 2006/2007 odbyły się w sumie 4 imprezy turystyczne - wycieczki i rajdy PTTK. Ostatnia z tych imprez to wycieczka na Babią Górę co staje się początkiem drogi do nazwy "DIABLAK"
Rok szkolny 2007/2008 rozpoczynamy od nawiązania współpracy z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Od tego momentu wyjazdy odbywają się systematycznie średnio raz w miesiącu, propagując turystykę pieszą, rowerową a także zajęcia na ściance wspinaczkowej. Nazwa SKKT "DIABLAK" pojawia się od XXXI Rajdu Po Ziemi Pszczyńskiej organizowanego przez PTTK Oddział Ziemi Pszczyńskiej - czyli od 7 czerwca 2008r.
Kolejne lata szkolne to regularne organizowanie wycieczek i udział w imprezach PTTK. Od czasu powstania Koła (Klubu) udało nam się zorganizować 33 imprezy turystyczne o bardzo różnej charakterystyce. Staramy się by w każdym roku szkolnym było coś nowego, chodzi głównie o to by w cyklu 4-5 letnim jak najrzadziej powielać tematykę wycieczek, co jest spowodowane czasem kształcenia ucznia w danym typie szkoły. Wszystkim chętnym umożliwiamy: praktykowanie turystyki pieszej górskiej, zwiedzanie miast takich jak Cieszyn, Żywiec, Bielsko i inne, zwiedzanie kopalni i muzeów, udział w rajdach górskich, rowerowych i miejskich organizowanych przez PTTK Oddział Ziemi Pszczyńskiej, udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej, zdobywanie certyfikatu GOPR „W górach bezpiecznie”, udział w zajęciach z GPS a przede wszystkim miłą i serdeczną atmosferę, zrozumienie, poznanie siebie i innych osób z terenu Pszczyny i jej okolic.
29 grudnia 2010 roku Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne "DIABLAK" zmienia swoją nazwę na Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "DIABLAK" i uzyskuje osobowość prawną. Od tego czasu działa niezależnie od placówek oświatowych, rozpoczyna aktywne pozyskiwanie środków finansowych i czynnie współpracuje z POPP, Urzedem Miasta Pszczyna, Starostwem Powiatowym.
UKST „DIABLAK” poprzez szeroko pojętą działalność turystyczną wpływa na pracę z młodzieżą w kilku placówkach oświatowych, jakimi są przede wszystkim następujące szkoły: Powiatowy Zespół Szkół Nr 1 im. Generała Józefa Bema w Pszczynie, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Pracujemy również z młodzieżą z III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie, z Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach oraz z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie i Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pszczynie. Jednym z celów działalności Klubu jest przeciwdziałanie patologii, wyrwanie młodego człowieka sprzed telewizora, komputera, wpływ na jego wychowanie poprzez pokazanie pozytywnych wzorców. Staramy się uświadomić uczniom dziedzictwo kulturowe regionu, w którym mieszkają, chcemy by poznali, zrozumieli i docenili walory przyrodnicze, turystyczne, historyczne najbliższej okolicy i terenów nieco oddalonych od ich miejsca zamieszkania. Udało nam się wielu uczniom pokazać co to są góry, udowodnić że wycieczka do muzeum nie musi być nudna, że wycieczka dwudniowa to nie wycieczka na jedną noc (jak często jest stwierdzane w przypadku wycieczek klasowych). Na wyjazdach nie uniknęliśmy problemów – głównym to ciągle jeszcze paląca młodzież, którą od nałogu trudno jest odciągnąć, ale czasami udaje się ograniczyć ilość wypalanych papierosów. Na wyjazdach organizowanych przez Klub nie ma i nie było do tej pory problemu z alkoholem zarówno wśród uczniów, jak i osób pełnoletnich, stąd też młodzież widzi, że wycieczka może obejść się bez alkoholu. Ogólnie w trakcie wyjazdów obowiązuje wzajemny szacunek, wolność wyrażania własnych myśli i rozmowa oparta na racjonalnych argumentach, bez wzajemnej krytyki czy poniżania. Daje to młodzieży poczucie własnej wartości, akceptacji w grupie rówieśniczej i pozytywnie wpływa na proces wychowawczy młodego człowieka.
Działalność naszego Koła rozlegle i na wielu płaszczyznach propaguje turystyczny sposób życia, a właściwie aktywny wypoczynek, poprzez szeroko rozumianą turystykę. Rzeczą oczywistą jest to, że wyjeżdżamy, natomiast do środowiska lokalnego docierają nie tylko informacje o terminach wyjazdów a przede wszystkim sprawozdania z każdego wyjazdu, pojawiają się artykuły o życiu Koła, gdzie zawsze zapraszamy chętnych do brania czynnego udziału w wyjazdach. Takie publikacje umożliwia nam współpraca z lokalnymi portalami internetowymi pless.pl i infopres.pl, gdzie dodatkowo publikowane są zdjęcia z wyjazdów. Działalność Koła propagowana jest również na stronie internetowej POPP. I rzecz chyba najważniejsza – Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „DIABLAK” posiada i prowadzi własną stronę internetową www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl, gdzie znajdują się bieżące informacje, sprawozdania ze wszystkich wyjazdów, jakie były organizowane od momentu powstania Koła, galerie dotyczące zorganizowanych imprez i wycieczek, a także galerie przedstawiające prywatną działalność turystyczną opiekunów Klubu. Na wspomnianej stronie z inicjatywy młodzieży powstaje tzw . baza wiedzy o górach, czyli na chwile obecną opracowywane są informacje o schroniskach. Wspomniana strona ma ułatwić młodzieży i innym zainteresowanym osobom właściwe przygotowanie się do wyjazdów, dlatego też znajduję się na niej m.in. górski serwis pogodowy, który oparty jest na technologii wykorzystywanej między innymi przez ratowników TOPR, czyli na numerycznych mapach prognozy udostępnionych przez ICM. Innymi formami propagowania sposobu na życie poprzez turystykę to bieżące prezentowanie działalności w budynkach Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 im. Generała Józefa Bema w Pszczynie – w formie antyram stale wiszących w korytarzu szkoły oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie w formie bieżącej gazetki dotyczącej ostatniego wyjazdu.
W ramach wyjazdów przekazujemy uczestnikom informacje dotyczące zagrożeń występujących w środowisku, metod ochrony przed zagrożeniami. Młodzież ma możliwość na wyjazdach zobaczyć faktyczne skutki zanieczyszczeń, zmiany w szacie roślinnej, ale również przeciwdziałanie tym skutkom czy odbudowę zniszczonych zasobów. W roku szkolnym 2009/2010 młodzież poznała m.in. Babiogórski Park Narodowy a także fragmenty parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody Beskidów. Członkowie Klubu biorą udział w działalności na rzecz ochrony przyrody a najważniejszym tego efektem było stworzenie w roku szkolnym 2008/2009, ekotrasy obejmującej swym zasięgiem kilka powiatów. Co do szczegółów tej inicjatywy odsyłamy do strony internetowej Koła, gdyż była to działalność wcześniejsza niż rozpatrywany okres. Natomiast jednym z efektów tej działalności, która odbywała się pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej było wydanie w marcu 2010 roku przewodnika po ekotrasach. W przewodniku tym nasza lokalna ekotrasa jest bardzo szczegółowo przedstawiona.
Uczniowski Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” realizując swój program turystyczny współdziała z:
Swą działalność Koło dokumentuje na wiele sposobów, pisaliśmy wcześniej o stronie internetowej, portalach z którymi współpracujemy czy też o wystawach w szkołach. Do tego wszystkiego dołożyć jeszcze należy prowadzenie kroniki Koła. Uważamy, że tak szeroko prowadzona i przedstawiana przez nas dokumentacja działalności jest ciekawa nie tylko dla odbiorców, którzy uczestniczą w wyjazdach, ale również dla potencjalnie przyszłych uczestników czy ich rodziców, opiekunów.
Podsumowując charakterystykę działalności UKST „DIABLAK”, możemy napisać, że prowadzimy działalność dla młodzieży i innych osób zainteresowanych, w celu propagowania aktywnego wypoczynku poprzez uprawianie szeroko pojętej turystyki, promując i propagując turystykę w środowisku lokalnym i poza nim.
Założycielem SKKT „DIABLAK” jest nauczycielskie małżeństwo Agnieszka Szczypka – Wojciech i Artur Wojciech.
Wszystko to co do tej pory udało nam się zorganizować czy wziąć udział zobaczyć można zarówno w galeriach jak i opracowaniu wycieczek. Czyli zakładki "Galerie SKKT" oraz "Wycieczki i imprezy"