13 stycznia 2012r. dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Aleksandry Marzec, która udostępniła salę gimnastyczną Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, członkowie Klubu mogli wziąć udział w maratonie filmowym. Tematem przewodnim maratonu były „Polskie Himalaje”.
Uczestnicy zapoznali się z historią bytności Polaków w górach wysokich, pierwszych wypraw, ich sukcesów i porażek. Polski Himalaizm jest na świecie wysoko ceniony, zarówno w kategoriach prowadzenia nowych dróg, jak i wejść typowo sportowych, Polscy himalaiści bardzo często określani są jako Lodowi Wojownicy a taki tytuł nosił też jeden z prezentowanych filmów. W trakcie maratonu nie zabrakło również materiałów o wielkich wspinaczkach, gdzie pojawiały się nazwiska m.in. Jerzego Kukuczki, Krzysztofa Wielickiego (z którym młodzież miała okazję spotkać się 8 marca 2011r.) czy Wojciecha Kurtyki. Temat pań w Himalajach to treść kolejnego z filmów, gdzie co oczywiste pojawia się m.in. Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska a także Kinga Baranowska. Rzeczą wiadomą i oczywistą jest to, że w górach (nie tylko wysokich) giną ludzie i tą też tematykę prezentował film „Największe tragedie”, przedstawiający nie tylko przyczyny tych nieszczęśliwych wypadków, ale również bardzo specyficzne tragedie wielkich polskich Himalaistów, zarówno tych mniej znanych (poza środowiskiem) z jednej z pierwszych polskich wypraw na Broad Peak z 1975r. czyli Marka Kęsickiego, Bogdana Nowaczyka, Andrzeja Sikorskiego, jak i bardziej znanych społeczeństwu czyli Jerzego Kukuczki (24 października 1989r. południowa ściana Lhotse), Wandy Rutkiewicz (13 maja 1992r. na stokach Kanczendzongi).
Każdemu z prezentowanych filmów towarzyszyły dyskusje, a filmem który podsumował maraton była „Cisza”, której podstawowym celem było zwrócenie uczestnikom uwagi na to, by zawsze wyjeżdżając w góry sami, z grupą czy z Klubem dbali o bezpieczeństwo, żeby wiedzieli że lepiej się cofnąć i spróbować innym razem, gdy warunki będą sprzyjające, bo życie ma się jedno a góry nie uciekną … poczekają.
Całemu spotkaniu towarzyszył słodki poczęstunek oraz kanapki, tosty, sałatki, które to smakołyki przygotowane zostały przez członków Klubu.
W maratonie wzięli udział:
Warto pamiętać że, UKST „DIABLAK” realizuje cele w ramach działalności prowadzonej przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie i współpracuje z PTTK Oddziałem Ziemi Pszczyńskiej.
zdjęcia